Ta kultowa rodzina roślin kojarzy się zapewne z długimi, spiczastymi, zdrewniałymi łodygami i pióropuszami ostro zakończonych liści. Być może Twoja babcia miała taką w swoim mieszkaniu. A może jesteś ciekawy, czy zielona góra na Twoim parapecie to właśnie dracena.
Dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o pielęgnacji i uprawie draceny.
Pochodzenie i występowanie draceny
Dracaena - zielona roślina należąca do rodziny szparagowatych. Jej nazwa wywodzi się od greckiego słowa oznaczającego smoka, dracaena, czyli od smoczej krwi. Z tego samego powodu żywica Dracaeny jest często porównywana do.
Czy wiesz, że współczesna klasyfikacja rodzaju Dracaena obejmuje również sansewierię?
Wiele gatunków dracen można znaleźć w stanie dzikim, z czego 70% wszystkich występuje w Afryce. Można je również znaleźć w Azji Południowej i północnej Australii, Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Wyspach Kanaryjskich. W naturze można je spotkać w środowiskach tropikalnych i subtropikalnych, przede wszystkim na półpustyniach i w lasach deszczowych.
Draceny są popularnym wyborem dla zieleni domowej, ponieważ są odporne, efektowne i atrakcyjne w europejskim klimacie. Są nie tylko atrakcyjne, ale także cenione za zdolność do oczyszczania powietrza i trwałość w uprawie. Są uwielbiane przez miejskich ogrodników na każdym poziomie zaawansowania.
Jak wygląda i jak się czuje dracena?
Najpopularniejsze odmiany to krzewy lub drzewa o rozetach złożonych z wydłużonych, spiczastych liści. W naturze mogą dorastać do kilku metrów wysokości. Lancetowate liście są wielobarwne lub zielone. Znajdziemy zarówno draceny o jednolitych kolorach, jak i odmiany tricolor.
Kwitnienie i owocowanie Draceny wiosną jest rzadkością w uprawie domowej. Roślina wytwarza kwiatostany, które w warunkach naturalnych są wiechowate, skupione lub cebulkowe. Pachnące kwiaty są zapylane przez nocne motyle.
Jak odróżnić yuccę od draceny?
Łatwo jest pomylić dracenę z juką, innym członkiem rodziny szparagowatych. Obie rośliny mają podobne rozetowe liście, które są osadzone na grubych łodygach.
Subtelne różnice można zauważyć po dokładnym zbadaniu obu roślin. Najlepszym sposobem na ich odróżnienie jest obumieranie liści. W przypadku draceny tworzą one romboidalne blizny. Z tych blizn może wyciekać czerwona żywica. W przypadku yucca, stare dolne liście pozostają przy niej, co w końcu prowadzi do jej przerostu.
Pozycja dla draceny
Temperatura i nasłonecznienie
Z warunków, w jakich żyją draceny, możemy uzyskać wskazówkę, dlatego powinniśmy zastanowić się, w jakich miejscach umieścić je w naszych domach. Draceny preferują jasne, dobrze oświetlone miejsca. Nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ czują się bardziej komfortowo w miejscach z rozproszonym oświetleniem. Ich idealna temperatura do uprawy to 20-28degC latem i 18-22degC zimą. Oprócz temperatury ważna jest stałość warunków. Pamiętajmy, że draceny, jak wszystkie rośliny, nie przepadają za częstymi wahaniami temperatury czy przeciągami. Mogą reagować zrzucaniem nadmiernej ilości liści.
Wilgotność powietrza
Draceny, choć dobrze znoszą wilgoć panującą w naszych domach, preferują wilgotne powietrze. Są idealnym wyborem dla osób szukających roślin, które wypełnią ich łazienki powietrzem. Draceny będą dobrze się rozwijać w takich warunkach. Okazy w sypialni czy salonie również docenią obecność nawilżaczy powietrza i podstawki z nawilżoną glinką. Popularne jest również zraszanie liści, jednak nie jest ono zalecane. Daje ono krótkotrwały efekt i może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Suche końcówki liści to znak, że powietrze nie jest wystarczająco wilgotne.
Jakie podłoże jest najlepsze dla draceny?
Dracenę należy przesadzić jak najszybciej po zakupie i na wiosnę, w zależności od tego jak szybko roślina rośnie. Młode rośliny będą wymagały przesadzania co roku. Starsze rośliny mogą być zadowolone z wymiany podłoża co 2-3 lata, lub usunięcia tylko części podłoża.
Wąska i wysoka doniczka to najważniejsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę przy przesadzaniu. Pozwoli ona na prawidłowy rozwój długiego systemu korzeniowego draceny.
Podłoże powinno być lekko kwaśne i żyzne, a jednocześnie przepuszczające wodę. Możesz zrobić własną mieszankę lub użyć gotowej z torfem kwaśnym i nawozem. Zadbaj też o to, by na dnie doniczki znalazła się warstwa gliny drenażowej. Zapobiegnie to gromadzeniu się wody w systemie korzeniowym i wyeliminuje ryzyko gnicia korzeni.
Jak podlewać drzewko draceny?
Draceny wymagają regularnego podlewania po przeschnięciu gleby. Stosujemy wodę filtrowaną lub destylowaną o niskiej temperaturze.
W sezonie wegetacyjnym (od marca do października) podlewamy je częściej. Robimy to, gdy wierzchnia warstwa ich ziemi w doniczce wyschnie. Zimą i jesienią zmniejszamy ilość wody, którą podajemy roślinie, aby umożliwić jej wejście w stan spoczynku.
Pamiętajmy, aby po podlaniu sprawdzić, czy woda w spodku lub osłonce nie zalega. Jeśli jest, należy ją wylać. Dracena jest wrażliwa na nadmierne podlewanie.
Jak przesadzić z podlewaniem draceny - co zrobić i jak się przekonać?
Pierwszym sygnałem, że dracaena została nadmiernie podlana jest żółknięcie i obumieranie dolnych liści. Pień może stać się miękki, jeśli korzenie zaczną gnić. Możemy uratować naszą dracenę, jeśli zauważymy któreś z tych nieszczęść.
Po pierwsze, usuń żółte liście. Następnie sprawdź stan bryły korzeniowej, aby usunąć wszelkie martwe lub zgniłe fragmenty korzeni. Po oczyszczeniu i sprawdzeniu korzeni, należy następnie przesadzić roślinę do nowego podłoża i spryskać ją środkiem grzybobójczym.
Sytuacja komplikuje się, gdy pień zaczyna mięknąć, a nawet pękać na skutek zaawansowanych procesów gnilnych. Jeśli chcemy uratować nasze draceny, musimy podjąć poważniejszą interwencję. Polega ona na usunięciu zgniłych części rośliny i próbie jej ponownego ukorzenienia przy użyciu sadzonek wierzchołkowych. Proces ten dzieli się na kilka etapów.
- Możesz uciąć chorą roślinę tuż nad miejscem, w którym czujesz, że pień jest miękki. Następnie należy sprawdzić jego przekrój. Możesz zostawić sadzonkę w takim stanie, jeśli jest czysta. Jeśli w środku pnia pozostaną ciemne plamy, możesz przyciąć dracenę, aby przekrój był zdrowszy.
- Z przyciętych sadzonek należy wyjąć wszystkie patologicznie zmienione lub pożółkłe liście. Należy jednak pozbyć się również dolnych liści, które po włożeniu do wody mogą stać się wilgotne i zacząć gnić.
- Sadzonkę należy umieścić w nietłukącym się szklanym naczyniu wypełnionym wodą o temperaturze pokojowej. Naczynie powinno być umieszczone w ciepłym i jasnym miejscu. Należy unikać południowego słońca. Wodę można aromatyzować sproszkowanym węglem aktywnym. Pomoże to zapobiec gniciu sadzonek i zahamuje patogeny.
- Regularnie sprawdzaj stan sadzonek, czy nie zaczynają się odbarwiać lub gnić.
- Poczekaj, aż roślina osiągnie około 5 cm wysokości, a następnie posadź ją w odpowiednim podłożu.
Nawożenie draceny
Draceny ucieszą się z kilkutygodniowej dawki odżywczego nawozu w każdym tygodniu podczas wiosennego i letniego sezonu wegetacyjnego. Gatunek ten można nawozić nawozami przeznaczonymi specjalnie dla nich, a także nawozami dla roślin zielonych.
Należy unikać nawożenia zimą i jesienią. Składnik odżywczy może spowodować, że Dracaena przejdzie w stan spoczynku i zamiast jej pomóc, może faktycznie pogorszyć jej stan. Niewchłonięte składniki odżywcze mogą osadzać się w glebie i powodować uszkodzenia korzeni roślin.
Rozmnażanie draceny
Sadzonki wierzchołkowe to najczęstsza metoda rozmnażania draceny. Jest to najłatwiejsza metoda i może być stosowana, jeśli chcemy zmniejszyć wysokość rośliny macierzystej lub stworzyć bukiet z odciętych od góry liści draceny.
Proces rozmnażania jest taki sam jak w przypadku reanimacji po przelaniu. Jednak w tym przypadku z jednej rośliny otrzymamy dwie, a nie tylko uratowany wierzchołek.
Do rozmnażania rośliny służą sadzonki wierzchołkowe. Musimy usunąć co najmniej 10 cm górnego pędu za pomocą ostrego narzędzia. Następnie musimy usunąć dolne liście i ukorzenić roślinę w wodzie lub mieszance torfu i piasku. Sadzonki możemy sadzić do gruntu, gdy osiągną wysokość 5 cm.
Dracenę można również rozmnażać z pnia, podobnie jak z sadzonek wierzchołkowych. Należy również pamiętać, aby usunąć wszystkie liście i wszelkie pozostałości z pnia. Mogą one spleśnieć, jeśli zostaną pozostawione w wodzie.
Jakie choroby i szkodniki najczęściej atakują dracenę
Choroby draceny, które występują najczęściej, są spowodowane złymi warunkami uprawy, takimi jak nadmierne podlewanie i wysokie temperatury.
Choroby grzybowe najczęściej występują po przelaniu draceny. Często objawiają się brązowo-żółtymi plamami i osłabieniem roślin. Aby je zwalczyć, można wymienić podłoże i opryskiwać środkami grzybobójczymi. Są to specjalne preparaty, które zwalczają grzyby.
Mięsaki, wciornastki i mszyce to pasożyty, które uwielbiają dracenę. Dowiedz się, jak je zidentyfikować i zlikwidować, czytając nasze artykuły o szkodnikach i chorobach roślin.
Istnieje wiele odmian draceny
Dracaena grzywiasta (dracaena margarita)
Jedną z najbardziej znanych odmian jest Fringed Dracaena, którą mamy nie tylko w domu, ale i w wielu biurach. Wyróżnia się rozetowymi skupiskami długich, wąskich, zielonych, liści z czerwoną obwódką.
Dracaena pachnąca (dracaena fragrans)
Popularna roślina doniczkowa Fragrant Dracaena jest bardzo popularna i występuje w różnych kolorach. Jej pachnące kwiaty są tym, co daje jej nazwę. Oto niektóre z pięknych odmian, które mamy w naszym sklepie.
Dracaena fragrans malaika
Dracaena fragrans Malaika, efektowna odmiana draceny wonnej, posiada pasiaste, zielono-żółte liście draceny. Ta żywa roślina doskonale prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach.
Dracaena fragrans kanzi
Dracaena fragrans Kanzi to pasiasta odmiana o zielonych i białych liściach. Jej spokojna kolorystyka będzie się dobrze komponować w jasnych, minimalistycznych wnętrzach.
Dracaena fragrans cintho
Dracaena fragrans Cintho to bujnie zielona roślina o liściach które są ozdobione jaśniejszym, limonkowym paskiem. Gigantyczna wersja to świetny wybór, jeśli szukasz niebanalnej dekoracji do swojej przestrzeni życiowej.
Dracaena sandera (dracaena sanderiana)
Dracaena Sandera znana jest również z uroków szczęścia. Jej długie, sztywne łodygi i długie, zielone liście na pierwszy rzut oka mogą wyglądać prawie jak bambus. Ta odmiana jest symbolem szczęścia w Azji.
Dracaena surculosa myk
Dracaena supraculosa mike to odmiana, która posiada nakrapiane, jasnozielone liście, które tworzą dekoracyjne skupisko. Ta wyjątkowa roślina będzie się wyróżniać w klasycznej, zielonej kolekcji.
Dracaena surculosa aurea
Miłośnicy soczystych kolorów nie zawiodą się na liściach draceny supraculosa Aurea. Liście rośliny mają bogaty, nasycony zielony kolor i są pokryte złotymi plamkami.
Dlaczego warto trzymać dracenę w kolekcji?
Czy jesteś fanem dracen? A może przeczytałeś nasz artykuł, aby dowiedzieć się o nich więcej? Zrozumiesz, dlaczego są tak popularne na przestrzeni lat.
Dracaena to wszechstronna roślina, która potrafi zaskoczyć. Wielobarwny wygląd rośliny dostosowuje się do wielu wnętrz i okazji. Jej prosta uprawa sprawia, że jest to świetny wybór dla fanów domowej zieleni na każdym poziomie zaawansowania.
Chcesz rozjaśnić kącik w swoim domu, ale nie jesteś pewien, jakiego rodzaju dekoracji powinieneś użyć? Sprawdź nasz kolorowy wybór dracen.
0 Komentarze