Nasze rośliny doniczkowe są często atakowane przez wełnowce. Te małe robaczki żywią się sokami z liści i łodyg, mogą również podgryzać korzenie. W krótkim czasie mogą wyrządzić naszym roślinom poważne szkody. Z tego poradnika dowiesz się, jak pozbyć się mączniaków w domu i poprawić komfort życia swoich roślin.
Czym są mączniaki? I skąd się wzięły?
Mączniki to maleńkie pasożyty roślin, które mierzą od 5 do 6 mm wielkości. Są owadami, a ich ciała pokryte są woskową, białą lub różową powłoką, która wygląda jak wata. Żywią się łodygami, liśćmi i korzeniami naszych roślin, wysysając soki i tworząc lepką spadź, która jest świetną pożywką dla grzybów.
Mięsaki są często przynoszone do domów z dopiero co zakupionymi roślinami. Często możemy przeoczyć ich inwazję w sztucznym oświetleniu fluorescencyjnym sklepów. Ukrywają się one głęboko w łodygach i na spodniej stronie liści. Ważne jest, aby sprawdzić rośliny, zwłaszcza te w sklepach, przed ich zakupem.
Jak rozpoznać mączniaka
Mączniaki są łatwe do rozpoznania. Po pierwsze, zwróć uwagę na żółknące i martwe liście na naszych roślinach domowych. Jeśli zauważysz drobne białe plamki na swoich roślinach domowych, prawdopodobnie masz mączniaka. Oznaką obecności pasożytów może być również biała, wełnista wydzielina lub lepka rosa. Jest to znane jako spadź i jest świetną pożywką dla grzybów. Jeśli ją zauważysz, sprawdź, czy Twoja roślina cierpi na infekcję grzybową.
Mięsaki to pasożyty, które mogą zaatakować wiele popularnych gatunków roślin domowych. Aloesy i draceny mogą być dotknięte przez mączniaka. Ten włochaty pasożyt może powodować uszkodzenia roślin, które zostały wysuszone.
Jakie są najbardziej bezpieczne dla człowieka i przyjazne dla środowiska metody eliminacji mączniaków?
Po pierwsze, warto spróbować domowych metod walki z wełnowcem. Metody te są bezpieczniejsze dla środowiska niż syntetyczne i są mniej inwazyjne niż syntetyczne. Mogą być mniej skuteczne niż preparaty syntetyczne, więc jeśli pasożyty nie polegają na nich, może być konieczna silniejsza interwencja.
Kąpiel z płynem do naczyń to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na zwalczanie pasożytów. Może to nie wystarczyć, jeśli masz infestację wełnowców. Ocet lub spirytus jest jednym z najlepszych domowych środków na mączniaki. Wymieszaj wodę i ocet w proporcji 1:1. Następnie zanurz w roztworze patyczek do uszu. Następnie możesz ręcznie usunąć mączniaki. Daj roślinie dobre płukanie, upewniając się, że woda nie dostanie się do garnka. To zmyje wszelkie zabłąkane owady i odstraszy je. Możesz powtarzać ten proces co kilka dni, aż wszystkie szkodniki znikną z łodyg i liści.
Pasożyty mogą ukrywać się w glebie i gryźć lub zabijać rośliny. Konieczne jest usunięcie zainfekowanej rośliny z ziemi i sprawdzenie jej korzeni. Najlepiej jest natychmiast zastąpić glebę nową ziemią.
Co zrobić, jeśli domowe sposoby na mączniaka nie działają?
Jeśli domowe sposoby nie zdołają wyeliminować mączniaka, warto poszukać gotowych produktów, które zawierają wyższe stężenie środków owadobójczych. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, które pomogą nam wyeliminować malutkie, puchate larwy, które powodują zamieranie naszych roślin. Spruzit i Polysect to dwa najpopularniejsze z nich. Upewnij się, że przed ich użyciem przeczytasz ulotkę.
Profilaktyka na roślinach wokół zainfekowanych roślin jest możliwa zarówno przy użyciu profesjonalnych jak i domowych środków. Im szybciej podejmiesz działania, tym większe szanse na pozbycie się mączniaka,
Czy istnieją długoterminowe sposoby na trwałe wyeliminowanie mączniaków? Jakie są najlepsze sposoby zapobiegania infekcji mączniaka?
Nie możemy kontrolować prawdopodobieństwa powrotu szkodnika, a już na pewno trudno jest kontrolować, jeśli pojawi się on wraz z rośliną, z której zrezygnowaliśmy. Możemy jednak zmniejszyć prawdopodobieństwo inwazji szkodnika, dbając o naszych zielonych przyjaciół. Zacznijmy od tego, aby nasze rośliny były odpowiednio nawodnione, podlane i nawożone. Są to najważniejsze zabiegi zapewniające naszym roślinom zdrowie i siłę. Stanowią one również ochronę przed potencjalnym zakażeniem przez mączniaka lub inne pasożyty.
0 Komentarze