Jeśli nie mieliście styczności z tymi maleńkimi muszkami, to przyznaję Wam tytuł zielonego szczęściarza! Często pojawiają się one wokół moich roślin, najczęściej zimą i jesienią. Na tych niechcianych "gości", z którymi walczę od lat, są teraz moje metody, którymi dziś się z Wami dzielę.
Jak rozpoznać dżdżownice?
Dżdżownice (Sciaridae), to owady, które często występują w wilgotnym środowisku. Można je również spotkać w mieszkaniach, gdzie rosną rośliny doniczkowe. Są gatunkiem pospolitym, ale trudno je zidentyfikować.
Najbardziej niebezpieczne są ich larwy. Dorastają do 8 mm długości, mają przezroczyste ciało (widać ich przewód pokarmowy), oraz czarną głowę. Samica dżdżownicy składa jaja na wilgotnej glebie. Dlatego tak ważne jest umiarkowane podlewanie i okresowe suszenie niektórych gatunków roślin. Po kilku dniach wykluwa się larwa i staje się dorosłym . Żyje on około tygodnia, zanim wpadnie do naszej herbaty lub obiadu. Eh...).
Ważne: dorosła forma dżdżownicy latającej nie jest szkodliwa dla roślin.
Dżdżownice - Skąd się wzięły?
Najczęściej dżdżownice dostają się do naszych domów poprzez podłoże roślin, które zakupiliśmy w sklepie ogrodniczym. Niestety są one uciążliwym szkodnikiem, któremu nie jest w stanie zapobiec nawet najbardziej ostrożny i proaktywny ogrodnik.
Muchy te, o wielkości około milimetra, złożą swoje jaja w mchu torfowym, który jest najczęstszym podłożem dla roślin doniczkowych. Wszystkie stadia dżdżownicy, w tym dorosłe, mogą żyć w glebie próchniczej i jeść martwe części roślin. Choć mogą być małe, w moim mieszkaniu jest ich niewiele. Nie sięgam po środki chemiczne, gdy są w pobliżu, ale marudzę ????. Jeśli ich liczba szybko wzrośnie i staną się plagą, dżdżownice mogą zacząć składać jaja gdziekolwiek popadnie. W ten sposób powstanie poważny problem.
Czy dżdżownice są niebezpieczne dla naszych roślin?
Jak już wcześniej wspomniałem, nie ma jeszcze żadnych zagrożeń wynikających z obecności dżdżownic w Twoim mieszkaniu. Larwy jedzą tylko rozkładającą się materię roślinną, więc nie stanowią zagrożenia. Dżdżownice mogą podgryzać korzenie, jeśli nie ma wystarczającej ilości martwej materii. Może to spowodować poważne uszkodzenia roślin. Podczas gdy kilka dżdżownic nie jest szkodliwych dla roślin, wiele z nich może uprzykrzyć życie ludziom, spożywając jedzenie i napoje.
Infestacja dżdżownic zwłaszczaw szklarniach jest znacznie większym zagrożeniem. Niektóre z gatunków dżdżownic mogą wyrządzić poważne szkody twoim roślinom, w samej Europie jest ich prawie 600. Larwy zubażają podłoże próchnicze, co powoduje utratę składników odżywczych i zahamowanie wzrostu roślin. Czasami może to nawet doprowadzić do obumarcia rośliny.
Jak pozbyć się dżdżownic
Cały cykl rozwojowy dżdżownicy trwa około miesiąca. Na początek musimy zająć się dorosłymi osobnikami, aby powstrzymać je przed składaniem jaj w podłożu naszych roślin. Możemy w tym celu wykorzystać żółte lepy, pułapki lub przygotowaną miksturę.
Po usunięciu lub zmniejszeniu liczby latających dorosłych dżdżownic, czas zająć się ich larwami. Poniżej przedstawiamy szczegółową instrukcję, jak wyeliminować larwy dżdżownic.
Żółte lepy
lepy żółte są produktem powszechnym. Są one nasycone feromonami, które mają za zadanie przyciągnąć dorosłe osobniki. Są żółte, ponieważ przyciągają dżdżownice. Te lejki można kupić w sklepach ogrodniczych lub online za około 15 dolarów za 10 sztuk. Nie są one zbyt dekoracyjne, ale można je wykorzystać do szybkiego złapania dorosłych zwierząt.
Mikstura w domu dla dżdżownic
Mniej dekoracyjnym sposobem na pozbycie się dżdżownic może być mikstura, która je zwabi. Do wykonania mikstury potrzebne będą składniki, które można znaleźć w swojej kuchni.
- Płaskie, przezroczyste lub żółte naczynie
- woda;
- ocet winny lub jabłkowy
- kurkuma;
- płyn do naczyń.
Jak przygotować miksturę. Dodaj wodę do 2/3 wysokości naczynia. Następnie do płynu do naczyń dodaj 1 łyżeczkę octu jabłkowego lub wina (przyciąga dorosłych swoim zapachem). Dzięki temu dżdżownice utrzymują się w pułapce i sklejają skrzydła. Możesz użyć przezroczystego naczynia, jeśli nie masz żółtego. Należy jednak zabarwić miksturę na żółto kurkumą. ?
Rozłóż pułapki w ten sposób między roślinami i czekaj na pierwsze złapane dżdżownice. Można też zrobić piwo z dodatkiem cukru. Rozcieńcza się je z wodą w stosunku 1:1. Jednak może nam przeszkadzać jego zapach.
Wysuszyć podłoże
Po tym jak usunęliśmy dorosłe osobniki, czas na larwy ziemiórek. Na ogół zbyt często podlewamy nasze rośliny. Dzieje się tak zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy potrzeby wodne roślin znacznie się zmniejszają. Metoda "na palec" to coś, o czym zawsze wspominam w moich postach o podlewaniu (m.in. tutaj: Jak podlewać, aby nie przesadzić z podlewaniem). Jak podlewać rośliny doniczkowe" ?
Ponieważ dżdżownice mogą przeżyć tylko w próchnicznej glebie, która jest silnie wilgotna, będą składać swoje jaja tylko w takiej glebie. Dżdżownice nie tolerują niskiej wilgotności i umrą, jeśli podłoże zostanie wysuszone. Uważaj, aby nie wysuszyć roślin zbyt mocno. Wysusz podłoże w jak najmniejszym stopniu, aby uniknąć uszkodzeń.
Dżdżownice można zwalczać metodami ekologicznymi
Po zidentyfikowaniu doniczek, w których podejrzewa się larwy dżdżownic, możemy również zastosować:
- Odwar z czosnku, na który przepis znajdziesz w poście "Skuteczne metody walki z mszycami".
- Miejscowo stosowane sztyfty owadobójcze, które są długotrwałe i skuteczne
- Mieszanka wody utlenionej i wody w proporcji 1:4 do podlewania rośliny.
Produkty do ochrony roślin przed dżdżownicami
Środki ochrony roślin mogą być stosowane w ostateczności, gdy naturalne metody nie przynoszą rezultatów. Pamiętaj jednak, że musisz zachować środki ostrożności przy stosowaniu chemicznych pestycydów w domowej uprawie. Uważam, że dżdżownice można pokonać stosując domowe sposoby.
Jeśli zdecydujesz się na użycie ogrodowej "chemii", upewnij się, że przeczytałeś wszystkie instrukcje i przestrzegasz wszystkich środków ostrożności. W ciepłe dni dobrze jest wynieść rośliny na zewnątrz i tam spryskać je chemią.
Skuteczne środki ochrony roślin:
- Nemycel (środki biologiczne) - stosowany miejscowo do zwalczania larw ziemiórek.
- Muchozol (środek owadobójczy dla dorosłych dżdżownic)
Podsumowanie
Chociaż dżdżownice nie są najbardziej szkodliwymi szkodnikami w uprawie roślin doniczkowych, mogą wyrządzić poważniejsze szkody niż przędziorki i wciornastki. Są uciążliwymi szkodnikami w pomieszczeniach i występują powszechnie.
W przypadku niewielkiej liczby wystarczy obserwacja roślin i wysuszenie podłoża. Jeśli jednak mamy do czynienia z większą infestacją, możemy zastosować metody opisane powyżej. Ponieważ walka z tymi robakami nie należy do najłatwiejszych, warto spróbować kilku metod jednocześnie.
0 Komentarze