Filodendron to jedna z najbardziej lubianych roślin doniczkowych. Posiada go prawie każdy miłośnik roślin. Jest on również bardzo łatwy w uprawie. Filodendrony są zachwycającą i wciągającą rośliną domową do uprawy. Ten obszerny przewodnik oparty jest na wiedzy i doświadczeniu zdobytym podczas posiadania setek tych odmian.
Siedlisko i pochodzenie filodendronów
Filodendrony to zielona roślina, która pochodzi z drzewa obrazkowego (araceae). Do rodziny obrazkowatych należy ponad 700 gatunków. Wyróżnia je kwiatostan, który jest kolbą pokrytą osłoną (spatha). Rośliny te mają duże możliwości adaptacyjne do wielu siedlisk, ponieważ są tak zróżnicowane morfologicznie. Filodendrony zajmują drugie miejsce w rodzinie roślin obrazkowych pod względem liczby gatunków i różnorodności.
Filodendrony, rośliny tropikalne, można spotkać w stanie dzikim w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej. Można je znaleźć od Meksyku do Ameryki Południowej. Podobnie jak ich rodzina, rośliny są bardzo zróżnicowane morfologicznie, dlatego ich obecność na ziemi neotropikalnej tak szeroka. Można je spotkać w dolnych lasach deszczowych, jako olbrzymie pnące się liście, a w górnych lasach deszczowych, jako wspinające się po szczeblach drzew i cieszące się różnorodnym kształtem liście.
Można je również spotkać na słodkowodnych bagnach i w skałach. Są to bardzo popularne rośliny, które wytrzymują trudniejsze warunki i można je spotkać na obrzeżach dróg.
Nasza wizyta w Jardin Botanico w Puerto de la Cruz, gdzie zobaczyliśmy piękne filodendrony, a także inne rośliny tropikalne.
Dlaczego filodendrony się wspinają
Filodendrony to przede wszystkim pnącza występujące w tropikach. Czepiają się one kory drzew i wykorzystują ją jako podporę do wędrówki w górę. Korzenie te służą nie tylko jako chwytaki do wspinaczki, ale także dostarczają wodę i inne substancje z wilgotnej atmosfery.
Z kolei rośliny pełzające potrafią po zranieniu szybko zregenerować się jako samodzielne rośliny lub dwie, zagłębiając swoje korzenie w podłożu.
Spotykamy też rośliny, które rosną bardziej zwarcie i mają charakter gniazdowy. Mają one te same cechy co filodendrony pnące, ale ich międzywęźla są znacznie węższe i rośliny mogą sprawiać wrażenie, że są w dużych skupiskach.
Łatwo zauważyć różnorodność siedlisk tych roślin i ich przystosowań. Są świetne do ogrodów zimowych i domów, a każdy może wybrać rośliny, które przemawiają do niego pod względem wielkości, kształtu i koloru.
Uprawa filodendronów - wymagania i stanowisko
Filodendrony, choć bardzo się od siebie różnią, mają wiele wspólnych cech, które powinniśmy poznać, aby poczuły się jak w swoim tropikalnym domu. Ze względu na swoje zdolności przystosowawcze do różnych środowisk, są to rośliny bardzo odporne. Mają wiele cech, które pozwalają im dostosować się do warunków domowych.
Rośliny te są miłośnikami tropików i będą wdzięczne za nasze wysiłki:
- Zwiększona wilgotność powietrza (ponad 50% u najpopularniejszych odmian i ponad 85% u tych mniej popularnych. Nie wyobrażają sobie życia na naszym parapecie. Musimy znaleźć miejsce podobne do palmiarni w ogrodzie botanicznym.
- Stanowisko, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione
- wilgotne podłoże
Ekspozycja na słońce i położenie na słońcu
Filodendrony, które rosną w niższych partiach lasów lub chowają się za korą drzew, nie tolerują słońca. Promienie słoneczne mogą szybko spowodować przebarwienia lub brzydkie plamy na liściach. Ze zmiennością kolorów, czyli różnymi odmianami występującymi naturalnie lub stworzonymi przez człowieka, możemy sobie poradzić w nieco bardziej kreatywny sposób.
Variegation u roślin to zróżnicowanie koloru w obrębie tkanek. Jest to brak chlorofilu w roślinach. Jest to zielony pigment występujący w liściach. Jasno zabarwione liście działają trochę jak pasożyt na liściu. Roślina mniej efektywnie wchłania składniki odżywcze i musi bardziej dbać o utrzymanie przebarwionych części. Zarządzanie wodą i światłem jest tu kluczowe.
Klasyczne filodendrony będą miały soczyście zielone liście, czasem nawet przypominające ciemny aksamit. Rośliny te mogą być pozostawione same sobie w naszym mieszkaniu. Nie nadają się jednak do pomieszczeń, w których jest zbyt ciemno. Choć liście filodendronów mogą być duże, to raczej nie wykształcą wewnętrznych otworów czy nacięć jak ich kuzyni monstera. Mogą mieć dodatkowe wyrostki lub toporne wycięcia przypominające palce, które mają w tym pomóc.
Powinniśmy zapewnić wsparcie dla korzeni, aby mogły rosnąć wyżej i więcej, lub możemy zapewnić dłuższą doniczkę, w której odmiany pnące mogą się zakorzenić.
Jeśli chcemy zapewnić im najlepsze lokalizacje, to będą one znajdowały się w naszych domach. Znajdą się one na parapetach wczesno wschodnich lub późno zachodnich, a nawet na stanowiskach północnych, dzięki czemu nie będą narażone na szkodliwe promienie słoneczne. Jeśli słońca jest dużo, filodendron można umieścić dalej. Unikaj parapetów, które nie pozwolą mu świecić, ale nadal będą rozjaśniać pomieszczenie.
Filodendrony kochają rozproszone światło i są wygodne na parapetach we wschodnich lub północnych regionach.
Znoszą temperatury zbliżone do naszej temperatury pokojowej 20-25 C. Latem wytrzymują chwilowe upały powyżej 30 C. O ile będziemy je regularnie podlewać i utrzymywać wyższą wilgotność powietrza, filodendron będzie w stanie wytrzymać bardziej niekorzystne warunki.
Jakie podłoże jest najlepsze dla filodendronów?
Te rośliny doniczkowe uwielbiają przepuszczalną mieszankę o pH pomiędzy 5,5 a 6,5. Takie podłoże najlepiej wykonać z wiórów, włókna kokosowego, torfu kwaśnego i kory z dodatkami perlitu, kory i wermikulitu. Na dno doniczki możemy dodać drenaż, aby korzenie miały stały przepływ powietrza i były mniej narażone na nawadnianie. Nasza specjalnie przygotowana mieszanka może być również stosowana do filodendronów.
Można też użyć mieszanki, którą przygotowaliśmy dla filodendronów. Rośliny te będą się doskonale rozwijać.
Rośliny umieszczone w odpowiednim miejscu, w dobrym podłożu i w lekko podwyższonej wilgotności nie będą musiały marnieć. Zamiast tego będą piękne i będą nas zachwycać swoimi pięknymi liśćmi. Dobre podlewanie to podstawa. Nie zapomnijmy zwrócić uwagi czy doniczka jest duża czy mała. Obie będą schły w różnym czasie i będą wymagały innej pielęgnacji.
Jak podlewać filodendrony
Nasze zapotrzebowanie na wodę będzie się różnić w zależności od tego, ile liści ma dana roślina. Rośliny te nie będą trudne do podlewania, jeśli będziemy przestrzegać tych ważnych wskazówek.
Ziemia powinna być wilgotna z kilkoma okresami suchości. Podłoże nie powinno mieć stojącej wody na podstawce lub przy osłonce. Nadmiar wody w połączeniu z klasycznym podłożem organicznym może spowodować uduszenie się korzeni, co może doprowadzić do ich obumarcia i gnicia. W tak wilgotnym podłożu bryła korzeniowa będzie się cały czas kurczyć. Choć na początku możemy tego nie zauważyć, filodendrony pnące będą pobierały wodę z powietrza dzięki korzeniom powietrznym. Korzenie powietrzne są również wykorzystywane w przyrodzie do utrzymywania na powierzchni ziemi kory drzew. Nawet jeśli ich dolne partie będą w coraz gorszym stanie, łodyga i górne liście nadal będą w stanie wytwarzać nowe liście. Lepiej jest wysuszyć ziemię na krótszy czas niż ją nadmiernie podlać i pozostawić w niej rośliny.
Podlewanie należy dostosować do wyżej wymienionych czynników. Najważniejszym aspektem jest wielkość rośliny. Podlewamy nasze dziecko, gdy tylko zauważymy, że ma przesuszone podłoże. Może wymagać podlewania nawet trzy razy w tygodniu w zależności od tego jak szybko rośnie. Większe okazy, które mają dużo liści, ale mniejszą doniczkę będziemy podlewać raz w tygodniu. Duże rośliny w dużych donicach mogą wymagać podlewania nawet co dwa tygodnie.
Jaki nawóz jest najlepszy dla filodendronów?
Filodendrony można nawozić w taki sam sposób jak inne rośliny zielone. Można stosować nawozy organiczne, jeśli podłoże jest na bazie kokosa. Podłoże jest zazwyczaj bogate w składniki odżywcze, więc nie będziemy musieli dodawać żadnych substancji do wody, której użyjemy do pierwszego podlania roślin. W okresach wzmożonego wzrostu roślin musimy jednak zastosować odpowiednie nawozy, aby zazielenić rośliny.
Najlepiej jest stosować nawozy, które są przeznaczone do wzrostu w podłożach organicznych. Nawozy te to często nawozy organiczne lub organiczno-mineralne. Do takich nawozów zaliczamy biohumus, różnego rodzaju oborniki oraz wyciągi z roślin. Do tych tradycyjnych nawozów możemy również dodać witaminy i minerały, jeśli zauważymy, że sam nawóz jest niewystarczający. Do nawożenia liści można stosować nawozy dolistne. Dzięki nim nie tylko szybciej otrzymamy składniki odżywcze, ale również odżywimy korzenie powietrzne, które wchłaniają składniki z mgły. Aby nie uszkodzić młodych liści lub tych, które dopiero zaczynają się rozwijać, ważne jest, aby nie spryskiwać ich zalegającą wodą. Filodendrony, które zostały dobrze odżywione, w fazie wegetacyjnej mogą osiągnąć spore rozmiary. Po kilku dniach będziemy musieli je przesadzić lub zmniejszyć.
Kiedy najlepiej sadzić filodendrony?
Ponieważ filodendrony mogą podwoić swoje rozmiary, małe rośliny mogą wymagać przesadzania do doniczek nawet w trakcie wzrostu. Małe rośliny można przesadzić do większej doniczki, nawet 10 cm, przy minimalnym wysiłku. Większe okazy będą bardziej tolerancyjne na przesadzanie co rok.
Trzeba będzie zmienić wielkość doniczek, ale nie za bardzo. Roślina będzie bardziej skupiona na korzeniach niż na liściach, więc nie należy przesadzać zbyt dużych. Możliwe, że w przypadku bardzo dużych lub starszych okazów będziemy musieli wymienić tylko część podłoża. Wtedy możemy podlać roślinę zarówno od dołu jak i od góry nowym podłożem i nawozić jak zwykle.
W późniejszych etapach rozwoju rośliny korzenie przestają rosnąć tak intensywnie. Niestety, wolniej pojawiają się młode liście. Stają się one większe i bardziej efektowne, więc ich wzrost trwa dłużej. Bardzo skorzysta na powyższym nawożeniu i odpowiednich warunkach. Filodendrony zachwycą nas pięknymi, zróżnicowanymi liśćmi o różnych kształtach i fakturach.
Jak dbać o filodendrony w czasie zimy?
Warto wspomnieć o okresie zimowym, kiedy jest mniej światła słonecznego i spadają temperatury. Oznacza to, że nie musimy tak często nawozić roślin, aby nie doprowadzić do ich choroby. Inaczej jest w przypadku roślin sztucznie oświetlonych. Dzięki temu możemy nawozić je częściej i w okresie zimowym. Ważne jest, aby zwracać uwagę na temperaturę, aby można było ją dostosować do potrzeb rośliny. Da nam ona piękne liście, jeśli uda nam się spełnić te warunki, tak jak jej parapetowi przyjaciele, którzy latem dostają odpowiednią ilość słońca.
A co jeśli nasze filodendrony opanują nasze mieszkanie i zamienią je w las deszczowy? Można się tylko cieszyć i żyć w harmonii z nimi.
Jeśli stają się uciążliwe, możemy zrobić z nimi kilka rzeczy. Można podzielić rośliny na mniejsze części, które później posadzimy jako samodzielne rośliny lub zagęścić doniczkę.
Jak rozmnażać filodendrony: jak ciąć sadzonki?
Forma pnąca filodendronów jest najczęściej spotykana w naszych domach. Mogą wspinać się po palach, drabinach, a czasem po naszych meblach i ścianach. Mogą szybko dotknąć sufitu lub pojawić się w niepożądanych miejscach na naszych półkach z książkami. Potrafią nawet współistnieć z firankami, przechodząc przez jej oczka.
W każdej chwili możemy je przyciąć. Następnie szukamy węzła przy głównej łodydze, z którego może wyrosnąć łodyga i liść. W tym miejscu znajdą się również korzenie powietrzne i oczko, z którego możemy wyhodować nową roślinę. Czasami staw jest ukryty w osłonie łodygi, ale jest tam i da nowe życie pędowi.
Ukorzenianie filodendrona
Musimy przyciąć pożądaną długość interesującej nas rośliny. Należy pamiętać, że węzeł, który ostatecznie wyrośnie, będzie znajdował się poniżej. Również z odciętej części możemy wykonać kilka sadzonek. Sadzonki te możemy umieścić w wodzie, wilgotnej glebie, perlicie lub w seramisie.
Będziemy musieli poczekać na rozwój młodych korzeni. Wyłonią się one ze starych korzeni powietrznych, które zostały wcześniej dostarczone. Możemy wspomóc ten proces poprzez dostarczenie różnych preparatów stymulujących rozwój korzeni, dzięki czemu pojawią się one mocniej i szybciej. Gdy osiągną odpowiednią wielkość i rozgałęzienie, możemy umieścić nowe rośliny w przygotowanej doniczce z podłożem.
Filodendrony mają zdolność do ponownego wzrostu w warunkach naturalnych. Potrafią wytworzyć nowy wierzchołek za każdym razem, gdy łodyga zostanie uszkodzona przez zwierzęta lub warunki naturalne. Topy, które nie mają miejsca na wytworzenie głównych brył korzeniowych mogą obumierać. Mogą jednak również spaść na ziemię i ponownie ukorzenić się w wilgotnych warstwach lasu. Taki podział jest bardzo prosty i daje roślinom duże szanse na rozmnażanie i ponowne zasiewy.
Naturalne rozmnażanie filodendronów
Zapylanie kwiatostanów jest główną metodą naturalnego rozmnażania filodendronów. Pyłek jest przenoszony z jednego kwiatu na drugi przez owady i zwierzęta, które następnie mogą być zapylone, aby wydać wiele nasion. Młode rośliny mogą rosnąć w wilgotnym środowisku i przy odpowiedniej glebie. Niestety filodendrony nie kwitną w domu jak ich kuzyni anturium. Jednak nawet domowe kolekcje można rozmnażać tak, aby wydały wiele maleńkich roślin.
Hydroponika lub uprawa hydroponiczna dla filodendronów
Ze względu na preferencje do wilgotnych miejsc, filodendrony, jak wiele roślin tropikalnych bardzo dobrze czują się w uprawie hydroponicznej. Wymaga to zupełnie nowego podłoża niż tradycyjny kokosowy "bigos". Alternatywne opcje obejmują uprawę roślin w podłożu mineralnym, które zapewnia stabilność korzeniom w wodzie.
Należy zwrócić uwagę na różnice pomiędzy składnikami organicznymi i mineralnymi. Podłoże mineralne, czyli takie, które nie zawiera produktów zwierzęcych i roślinnych, nie będzie w stanie magazynować nawozów biologicznych. Dlatego nawożenie powinno być dostosowane do tego typu.
Hydroponiczne nawożenie filodendronów
Stosujemy nawozy mineralne, które są specjalnie przeznaczone do ogrodnictwa hydroponicznego. Musimy również zwrócić większą uwagę na wodę i roztwór odżywczy, który tworzy w połączeniu z nawozem. Zostało to omówione w poście o hydroponicznej uprawie roślin.
Można posadzić nasiona filodendrona w podłożu hydroponicznym i cieszyć się nową metodą uprawy. Dzięki temu możemy odpocząć od ciągłego sprawdzania roślin. Ważne jest, aby sprawdzić, czy podłoże jest odpowiednio nawodnione, czy nie zostało przesuszone lub przelane. Specjalne doniczki wyposażone we wskaźniki wody dadzą nam znać, kiedy nadszedł czas na przepłukanie podłoża i dodanie pożywki. Możemy również dodać witaminy i minerały, aby wzmocnić rośliny lub przygotować preparaty do czyszczenia podłoża.
Hydroponika hydroponika podlewanie filodendrona
Ta uprawa zwiększa poziom tlenu w korzeniach, tak że tylko małe korzenie mogą od czasu do czasu obumrzeć, ale nie stanowi to zagrożenia dla rośliny lub jej systemu korzeniowego. Ważne jest aby pamiętać, że ta uprawa nie wymaga długotrwałego suszenia podłoża. Może to doprowadzić do wysuszenia korzeni i spowodować, że po ponownym podlaniu nie będą one w stanie wchłonąć wody. Roślina będzie musiała wtedy wyhodować nowe korzenie. To może spowodować, że stanie się słabsza i zatrzyma nowy wzrost. Jest to wdzięczny sposób na uprawę filodendronów. Jest to spowodowane tym, że preferują one dużą ilość tlenu w swoich korzeniach lub stały dostęp do składników odżywczych.
Oto najpopularniejsze odmiany
Filodendrony występują w wielu gatunkach i są dostępne w wielu odmianach. Możemy zacząć od najbardziej popularnych roślin, do których należą odmiany pnące tej grupy takie jak:
- Philodendron scandens
- Philodendron eucarubans
- Philodendron pedatum
- Philodendron hastatum
Te rośliny są połączone, ponieważ będą się wspinać po podporze, tworząc piękne kaskady. Piękne, sercowate liście Philodendron scandens to zachwyt dla tych, którzy uwielbiają wspinać się po małych listkach. Można z nich tworzyć niesamowite kompozycje na drabinkach czy trejażach. Znane są również jako dyndające pędy. Można je umieścić na szczycie regału, a nawet na szczycie łóżka, tworząc baldachim z liści. Philodendron hastatum (czerwonawy lub o postrzępionych liściach) często będzie tworzył gęste pędy pnące o pięknych kształtach i kolorach.
Philodendron pink Princess, bardzo poszukiwana odmiana przez kolekcjonerów, będzie tworzyć nieoczywiste różowe plamy na swoich ciemnozielonych liściach.
Philodendron pink Princess to popularny wybór kolekcjonerski, który staje się coraz bardziej rozpoznawalny ze względu na swój piękny różowy kolor.
Philodendron malowany Lady oczaruje Cię mozaikowymi, malowanymi plamami na liściach. Młode liście będą jasnożółte, ale z wiekiem zmienią się na limonkową zieleń.
Srebrna królowa Philodendron hastatum, Philodendron havetatum, zachwyci srebrzystym kolorem blaszki liściowej, która będzie sprawiała wrażenie matowej.
Philodendron podatum, jeśli tylko będzie w stanie wspiąć się na palik, wytworzy piękne wycinki, a także większe i dojrzalsze liście.
Takie okazy są też bardziej kolekcjonerskie.
Philodendron verrucosum, Philodendron melanochrysum Philodendron gigas
Zachwycają zapalonych ogrodników domowych swoją aksamitną fakturą i wydłużonym kształtem serwet. Rośliny te będą się dobrze rozwijać, jeśli zapewnimy im podparcie, aby ich korzenie mogły wyhodować większe i piękniejsze liście.
Philodendron melancholysum jest znany ze swoich miękkich, delikatnych, aksamitnych liści. Jest to szybko rosnąca roślina, która zachwyca swoimi oszałamiającymi kolorami.
Istnieją również filodendrony, które są bardziej gniazdowe i tworzą kępy o dłuższych lub bardziej okrągłych liściach. Nie można nie wspomnieć o filodendronie Birkin, który powstał z mieszanki filodendronów rojo congo. Czasem prezentuje swoje kolory na liściach, ale najbardziej zwraca uwagę jaskrawymi paskami.
Jednym z przykładów wydłużonych liści jest filodendron wąski. Przypomina on niektóre krokodyle i filodendron cesarski. Możemy go spotkać w dwóch kolorach, a mianowicie zielonym lub ciemno bordowym.
Rośliny te mają również cechy pnączy, ale ich pędy główne, międzywęźla i korzenie powietrzne są krótsze i mniej wydłużone. Nie chwytają się też tak szybko podpór i są wolniejsze.
Z rzadszych okazów warto wymienić jeszcze philodendron giganteum, jego piękną odmianę variegata, oraz philodendron josebuono, który również może tworzyć lekkie przebarwienia na liściach. Nie będzie to jednak tak stabilne jak u innych przedstawicieli z jasnokremowymi plamami.
Możemy wyróżnić także philodendron Burle Marx, który tworzy gęstą kępę z dużą ilością stożków wzrostu i będzie odporny. Jednak nadal będzie chciał się nieco wspinać, jeśli będzie miał taką możliwość. Można spotkać wersję cętkowaną z variegation, ale plamy będą głównie w odcieniach żółci i kremu.
Filodendrony pnące
Filodendrony mają również rośliny pełzające, które występują na dnie lasu deszczowego. Rośliny te potrafią wspinać się po drzewach, ale wolą zakorzenić swoje pędy w wilgotnym dnie lasu. Możemy szybko domyślić się, czego będą potrzebowały te rośliny. Nie będą lubiły być wystawione na działanie promieni słonecznych, więc ich liście będą ciemniejsze. Nie będą też miały wcięć ani podłużnych form, które chronią je przed wiatrem i deszczem. Niższa warstwa lasu będzie mniej podatna na wiatr i deszcz, które mogłyby uszkodzić liście. Dzięki temu powietrze będzie bardziej wilgotne, czyli to, co te rośliny lubią najbardziej.
Rozprzestrzenianie się rodzimych gatunków pozwoliło filodendronom zadomowić się w naszych domach stosunkowo niedawno. Nie dzieje się to poprzez wycinanie lasów deszczowych, ale odpowiedzialną hodowlę. Do filodendronów pnących należy bardzo charakterystyczny filodendron, philodendron.gloriosum. Jest to filodendron wielkolistny, który urzeka wszystkich pięknymi zarysami nerwów i sercowatymi liśćmi. Niektóre odmiany mają nawet różowe spody. Są też odmiany bardzo ciemne, które wyglądają prawie jak aksamitki, ale z ledwo widocznymi białymi nerwami.
Duży, piękny filodendron Gloriosum to oszałamiający okaz. Fascynujący okaz do każdej kolekcji roślin
Inną opcją jest philodendron plowmanii, który ma piękną falbankę na łodydze liścia. Starsze liście będą miały gęstsze falbanki. Jednak faktura i kształty samych liści będą zachwycające dzięki żebrowaniu. Można stworzyć piękne połączenie filodendrona pasteazanum i śliskich, jasnozielonych liści. Nazwany został na cześć swojego odkrywcy, Deana Mcdowella, filodendronem.
Piękne zielone liście to znak rozpoznawczy świata filodendronów. Istnieje wiele odmian, które są dostępne w sklepach ogrodniczych, ale niektóre są dostępne tylko w ogrodach botanicznych. To właśnie one popularyzują te rośliny i przyczyniają się do powiększania ich stale rosnących kolekcji.
Czy filodendron jest trujący dla kotów i psów?
Filodendron jest niebezpieczny dla zwierząt domowych, dlatego właściciele zwierząt muszą zachować ostrożność. Może on powodować zatrucia i inne dolegliwości u naszych pupili, jeśli zjedzą jego liście. Możemy uprawiać filodendrony, jeśli nasze zwierzęta nie mają skłonności do ich zjadania, lub jeśli są zbyt daleko (lub mają gabloty), to możemy je bezpiecznie uprawiać.
Są one warte wysiłku.
Filodendron to świetny wybór dla każdego, kto kocha rośliny. Powodów jest wiele. Jest to duża grupa roślin, która ma stosunkowo niewiele wymagań. Rośliny występują w różnych zwyczajach, sposobach wzrostu, rozmiarach i kształtach. Możemy wybrać rośliny, które najbardziej odpowiadają nam estetycznie i według ich subtelnie zróżnicowanych potrzeb. Będą rośliny nieco jaśniejsze na stanowiska o mniejszej ilości światła.
Przewijanie jest częstym sposobem identyfikacji pewnej grupy odmian. Dla wielu z nas są to nazwy znane z dzieciństwa. Nasze babcie miały monstery lub "filodendrony", które są tak powszechne we współczesnych aranżacjach wnętrz. Potrafiły one wytworzyć duże, piękne liście nawet w mroźne zimy. Rośliny te zanikały, a charakterystyczne dla epoki komunizmu kwietniki chowane były w piwnicach lub na strychach. Obecnie przeżywają renesans wraz z roślinami, które były na nich eksponowane. Współcześni posiadacze domowych dżungli mają przynajmniej jeden filodendron.
Rośliny te są popularne ze względu na swoją uniwersalność i łatwość pielęgnacji. Możliwe jest wybranie odpowiedniej rośliny do wnętrza na podstawie wzorów, rozmiarów i kolorów liści. Osoby, które wpadły w lekką obsesję na punkcie filodendronów i pogubiły się w ich różnorodności, poszukują teraz nowszych i lepszych okazów. Ze sklepów przenieśli się na fora, gdzie mogą wymieniać informacje i dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi kolekcjonerami. Duże laboratoria i centra ogrodnicze prowadzą kultury tkankowe, które ułatwiają znalezienie bardziej zaawansowanych odmian. Wykonywane są podziały tkankowe filodendronów o ciekawych i barwnych kolorach. Metody te pozwalają im na wyprodukowanie większej liczby małych roślin w krótszym czasie. Umożliwiają zakup roślin, które kiedyś były dostępne tylko jako odmiany spontaniczne. Obecnie możemy je kupić w naszych ulubionych sklepach. Nadal istnieją odmiany, które są dostępne tylko dla zapalonych kolekcjonerów lub osób mieszkających w ogrodach botanicznych. Są też takie odmiany jak filodendron "lynnoniae", który rozwija się w wysokich i chłodnych środowiskach górskich. Nie przetrwają one w sztucznie stworzonych warunkach.
Filodendrony pozwalają nam mieć namiastkę lasu tropikalnego we własnym domu.
0 Komentarze